Greek Crossdresser

Forum for Greek Crossdressers

Τι είναι το crossdressing

Μοιραστείτε

Mary

Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2009

Τι είναι το crossdressing

Δημοσίευση  Mary Την / Το Πεμ Φεβ 04, 2010 9:31 am

Στη διάρκεια της ιστορίας τα φύλα ξεχωρίζουν από το ύφος, το χρώμα και τον τύπο του ενδύματος που φορούν
    ....με μια σειρά νόμων να καθορίζουν ποιο ένδυμα είναι κατάλληλο για το κάθε φύλο ..
    Cross dressing, είναι μια συμπεριφορά που διαφοροποιείται από αυτούς τους κανόνες και, ως εκ τούτου μπορεί να θεωρηθεί ως ένα είδος της transgender συμπεριφοράς Ωστόσο οι cross δεν έχουν αναγκαστικά transgender ταυτότητα
    Ο όρος cross-ing δηλώνει μια ενέργεια -μια συμπεριφορά χωρίς να εξηγεί την αιτία για την εν λόγω συμπεριφορά
    Μερικοί άνθρωποι συνδέουν αυτόματα την cross-dressing συμπεριφορά με την transgender την σεξουαλική ταυτότητα, το φετιχισμό την ομοφυλοφιλία , αλλά αυτό είναι λάθος. Ο όρος cross dressing αναφέρεται μόνο στην ένδυση που χαρακτηρίζει ένα άτομο.
    Υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη cross-dressing, και πολλοί διαφορετικοί λόγοι για τους οποίους ένα άτομο μπορεί να έχει cross-dressing συμπεριφορά.

Οι γυναίκες ιστορικά υιοθέτησαν αντρική ένδυση στην εργασία π.χ βλέπε στρατός αστυνομία.
    Το ίδιο έκαναν και άντρες που θέλανε να αποφύγουν την στράτευση τον πόλεμο κτλ.
    Επίσης κάποτε στο θέατρο ήταν επιβεβλημένο να παίζουν τους γυναικείους ρόλους οι άντρες.
    Υπάρχουν άντρες που φοράνε κάτω από τα ρούχα τους γυναικεία εσώρουχα γιατί τους αρέσει η αίσθηση που αυτά αφήνουν στο δέρμα.
    Μπορεί εκτός από το ντύσιμο να υιοθετήσει κανείς και αλλά χαρακτηριστικά π.χ βάψιμο τρόπος συμπεριφοράς αλλά δεν είναι απαραίτητο.
    Άλλοι μπορεί να επιλέξουν μια μικτή προσέγγιση, υιοθετώντας κάποια γυναικεία χαρακτηριστικά και κάποια ανδρικά χαρακτηριστικά στην εμφάνιση τους Για παράδειγμα, ένας άνθρωπος μπορεί να φοράει φόρεμα και να έχει γένια. Αυτο ειναι γνωστο ως genderfuck.

Το cross dressing σε μεγάλο βαθμό είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.
    Στη δυτική κοινωνία οι γυναίκες, φορούν αντρικά παντελόνια αλλά δεν θεωρούνται cross-dressers . Σε πολλούς πολιτισμούς η παράδοση θέλει τους άντρες να φορούν φούστα π.χ το kilt η sarong , φουστανέλα , χλαμύδα αυτά δεν θεωρούνται ως θηλυκά ρούχα
    Στα περισσότερα μέρη του κόσμου παραμένει ωστόσο ταμπού για τους άνδρες να φορούν ρούχα που παραδοσιακά συνδέονται με τις γυναίκες, Προσπάθειες έχουν γίνει κατά καιρούς, από μόδιστρους να επιβάλουν την αντρική φούστα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. .Η κοινωνία είναι ανεκτική στην γυναίκα αλλά όχι για τους άντρες .
    Μια κοπέλα με καρό πουκάμισο και παντελόνι δεν θα συγκεντρώσει τα βλέμματα του κόσμου , ενώ ένας άνδρας ο οποίος θα φορούσε φούστα και ψηλοτάκουνα αμέσως θα θεωρούνταν αλλόκοτος. σ αυτό
    Οι ψυχολόγοι σήμερα δεν θεωρούν το cross-dressing ψυχολογικό πρόβλημα, αν δεν παρεμβαίνει στη καλή λειτουργία της ζωής του ατόμου. Οι λόγοι που κάποιος το κάνει είναι λίγο περίπλοκες και ίσως δύσκολο να αναλυθούν με ακρίβεια.

Ο καθένας πρέπει να αισθάνεται ελεύθερος να ντυθεί όπως θέλει και πάνω απ όλα να νιώθει άνετα μέσα στο ρούχο του..
    Καιρός να βγάλω το φορέματα από το σκόρο..
    nikky

Αριθμός μηνυμάτων : 120
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
    Τόπος : θεσσαλονικη

Απ: Τι είναι το crossdressing

Δημοσίευση  nikky Την / Το Πεμ Φεβ 04, 2010 9:35 am

πολυ ωραια τα ειπες mary Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    elenacd

Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2010
    Τόπος : Athens

Δημοσίευση  elenacd Την / Το Παρ Φεβ 19, 2010 3:10 pm

καπου ειχα διαβασει οτι τα crossdressers φορανε γυναικεία απο την λατρεία τους στις γυναίκες! κάπου αλλου οτι ντυνονται γυναικεία γιατι είναι ωραιοπαθεις, αλλου γιατι έχουν γεννηθει με λάθος σώμα...κτλ.. Προσωπικα πιστευω οτι καθε crossdresser ειναι ενα απο αυτα η και ολα αυτα! εχω γνωρισει crossdresser με αντρικη ψυχολογια και crossdresser με θηλυκη ψυχολογια, ενεργητικες-παθητικες-και τα δύο!!!
    νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να συνηδητοποιησουμε οτι αυτο μας αρέσει, να αισθανομαστε άνετα χωρίς ντροπές, δεν ειναι κακουργημα αυτο, ειναι προσωπικη ευτυχια και όποιος μας αγαπαει μας δεχεται έτσι όπως είμαστε και όχι οπως θα ήθελε να είμαστε..!!

Melina

Αριθμός μηνυμάτων : 7
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2010

Δημοσίευση  Melina Την / Το Παρ Φεβ 19, 2010 6:43 pm

elenacd έγραψε:καπου ειχα διαβασει οτι τα crossdressers φορανε γυναικεία απο την λατρεία τους στις γυναίκες! κάπου αλλου οτι ντυνονται γυναικεία γιατι είναι ωραιοπαθεις, αλλου γιατι έχουν γεννηθει με λάθος σώμα...κτλ.. Προσωπικα πιστευω οτι καθε crossdresser ειναι ενα απο αυτα η και ολα αυτα! εχω γνωρισει crossdresser με αντρικη ψυχολογια και crossdresser με θηλυκη ψυχολογια, ενεργητικες-παθητικες-και τα δύο!!!
    νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να συνηδητοποιησουμε οτι αυτο μας αρέσει, να αισθανομαστε άνετα χωρίς ντροπές, δεν ειναι κακουργημα αυτο, ειναι προσωπικη ευτυχια και όποιος μας αγαπαει μας δεχεται έτσι όπως είμαστε και όχι οπως θα ήθελε να είμαστε..!!
    Έίναι η ωραιότερη τοποθέτηση μέχρι στιγμής...
    nikky

Δημοσίευση  nikky Την / Το Σαβ Φεβ 20, 2010 9:47 am

μπραβο σου κουκλα μου πολυ ωραια τα ειπες.
    elenacd

Δημοσίευση  elenacd Την / Το Κυρ Φεβ 21, 2010 11:32 am

σας ευχαριστω κοριτσια..! στο θεμα της ντροπης. παλιοτερα μου τύχαινε και σιγουρα σε παρα πολλες απο εσας μόλις τελειωνε ο οργασμος, να αισθανομαι αβολα και αλλαζα κατευθειαν! μέχρι που συνηδητοποιησα τι μου συμβαινει οταν πηγα να μεινω μονη μου 1μηνα χωρις να συναντησω άνθρωπο..τι εγινε...ημουν ντυμενη 24ώρες/24ώρο ακομα και μετα τους οργασμούς μου παρέμενα με θηλυκα εσωρουχα και ρουχα που όταν έφτασε η μέρα να επιστρέψω σπίτι αισθανόμουν άβολα στο να ντυθω αλλιώς!!! Επομενως η ντροπη πήγαζε απο την ελλειψη συνήθειας και οχι στο οτι φοραω γυναικεια ρούχα..Την ντροπη ας την έχουν οι δήθεν εμεις αργα η γρήγορα τον βρίσκουμε τον δρόμο μας...
    nikky

Δημοσίευση  nikky Την / Το Παρ Φεβ 26, 2010 9:15 am

ετσι ειναι κουκλα μου το ιδιο παθαινα και εγω, στα πρωτα μου βηματα μολις τελειωνα αμεσως ξεντυνομουνα αν και μετα απο καναδυο ωριτσες ντυνομουνα παλι,τωρα ποια με αρεσει να τελειωνω πριν απο εξοδο για να μπορω να κρυβω (tucking) καλυτερα το μοριο και τους ορχεις μου.
    elenacd

Δημοσίευση  elenacd Την / Το Τρι Μαρ 02, 2010 1:09 pm

το θέμα του "tucking" πρέπει να το συζητησουμε εδω γιατι πολλές κοπέλες ούτε που τους ενδιαφέρει και δείχνει άσχημο..! το αστειο ειναι οτι και εγω μολις τελειωνα εκανα την καλύτερη αποκρυψη του μοριου..και ειναι φυσιολογικο δηλ! μπορει να έχουνε βγει εσώρουχα που το κανουν αυτο χωρίς να κουραστείς ιδιαιτερα αλλα για εμενα ειναι ακομα ακριβα γι'αυτον τον σκοπο...εκτος και εαν κυκλοφουρουσα 24ώρες ντυμένη!
    Αλλα ενταξει δεν θα προχωρήσω αλλο για να μην φύγουμε απο το θέμα μας...Περιμένω να ακουσω και άλλες crossdressers για το τι πιστεύουν ότι είναι πραγματικα ή που νομίζουν ότι είναι!
    Jasmin

Αριθμός μηνυμάτων : 21
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση  Jasmin Την / Το Τρι Μαρ 02, 2010 2:47 pm

Πολύ ωραία ανέπτυξες το θέμα mary.Σε ευχαριστούμε.

marios45

Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2010

orea ta les moromu,ke tha borusame poli pio efkola na sas tin pesume,giati tha kserame ti iste ke ti psahnete

Δημοσίευση  marios45 Την / Το Τετ Ιουλ 07, 2010 2:20 am

nikkycd έγραψε:πολυ ωραια τα ειπες mary Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    crossdora

Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/08/2010
    Τόπος : Athina

Δημοσίευση  crossdora Την / Το Κυρ Αυγ 29, 2010 2:03 am

Πολυ ομορφα τα ειπες καλη μου!!!
    Τζενη

Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/11/2010

Δημοσίευση  Τζενη Την / Το Πεμ Νοε 18, 2010 11:27 am

elenacd έγραψε:καπου ειχα διαβασει οτι τα crossdressers φορανε γυναικεία απο την λατρεία τους στις γυναίκες! κάπου αλλου οτι ντυνονται γυναικεία γιατι είναι ωραιοπαθεις, αλλου γιατι έχουν γεννηθει με λάθος σώμα...κτλ.. Προσωπικα πιστευω οτι καθε crossdresser ειναι ενα απο αυτα η και ολα αυτα! εχω γνωρισει crossdresser με αντρικη ψυχολογια και crossdresser με θηλυκη ψυχολογια, ενεργητικες-παθητικες-και τα δύο!!!
    Πολυ σωστα,ετσι ειναι.

jakos

Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/01/2011

Δημοσίευση  jakos Την / Το Δευ Φεβ 07, 2011 4:52 pm

kalesmou filenades giasas ego meno monaxoula kai oso eimai spiti panta forao gynaikia rouxa kai kano ta panta oso pio grigora na girizo spiti gia na petao ta antrika amesos gia na esthanome ayto pou panta thelo na eimai filakiaaaaaa

melanouri

Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011

geia sas eimai 21 etwn me lene kosta ,eimai erwteymenos me thn kopela moy me kaylwnei

Δημοσίευση  melanouri Την / Το Κυρ Ιουλ 24, 2011 5:36 am

enw eimai erwteymenos kai h kopela moy me fernei sthn apokoryfwsh ths kaylas kai ths hdonhs.orismenes fores thelw na foraw ta string ths kai ta foremata ths na vafomai kai na kanw thn doula ths ,kai na me timwrei vazontas to daxtylaki ths ston popo mou .kai egw na paizw me to tigri mou opws ton apokalei to mwro mou.mou aresoun oi gobes mou aresei na me pataei me ta podarakia ths sto proswpo,den kserw giati thelw na ntynomai mhpws mporeite na me voithisete na moy peite giati ginete olo ayto.eyxaristw

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Οκτ 21, 2017 12:36 pm