Greek Crossdresser

Forum for Greek Crossdressers

τα Νύχια

Share

Helen

Αριθμός μηνυμάτων: 7
    Ημερομηνία εγγραφής: 03/11/2010
    Τόπος: Αθηναία

τα Νύχια

Δημοσίευση  Helen στό Πεμ Nov 04, 2010 7:44 am

Καταρχάς καλημέρα σε όλες είσαστε υπέροχες . είμαι η Ελένη και είμαι νέα στο forum. Ένα από τα προβλήματα που αντιμετώπισα κατά καιρούς ήταν τα νύχια.
    Πριν από 3 χρόνια αγόρασα από το ebay ένα σετ από νύχια μαζί με τα εξαρτήματα UV. Το αποτέλεσμα ήταν αποθαρρυντικό λόγο τις απειρίας μου και λόγο τις δύσκολης διαδικασίας. Έτσι ανακάλυψα ένα τρόπο χρησιμοποιώντας τα νύχια από το σετ και μια λόγκο στιγμής μπήκα στη διαδικασία και τα κόλλησα.
    Είχα αποτέλεσμα κρατούσαν αρκετά και δεν επηρεάζονταν από νερά ,βέβαια χρειάζονταν μια λύμα και αρκετή υπομονή για να τα βγάλεις. Και να βγάλεις και της κόλες από τα νύχια σου φυσικά. Αυτήν την διαδικασία την κάνω ακόμα και σήμερα.
    Έχετε τίποτα να μου προτείνεται .

Tzina

Αριθμός μηνυμάτων: 92
    Ημερομηνία εγγραφής: 23/09/2010
    Τόπος: Athens

Απ: τα Νύχια

Δημοσίευση  Tzina στό Παρ Nov 05, 2010 12:12 pm

Να πω οτι ειμαι αισθητικος νυχιων και βάζω νυχια επαγγελματικα.
    Οσον αφορα λοιπον τις μεθοδους υπαρχουν αρκετες τεχνικες.
    Η πιο απλη από ολες είναι να κολησουμε νυχια με μια απλή κόλλα ή αυτοκόλητο. Τα νυχια ΔΕΝ στερεωνονται με τρόπο που να αντεχει σε χτυπηματα και νερο, οπότε και αυτη η μεθοδος κανει μονο για μια φωτογραφιση και οχι για να βαλεις και να κανεις οτιδηποτε αφου με το πρωτο χτυπημα τα φυγει το νυχι.
    Η δευτερη μεθοδος ειναι αυτη με το gel και την UV λαμπα, ή εναλλακτικά με τη χρηση ακρυλικου. Και οι δυο μεθοδοι δινουν ενα αποτελεσμα που ειναι ημιμονιμο. Το νυχι δηλαδη αντεχει σε χτυπηματα, σε νερα, στα παντα! Ειναι πιο δυνατο ακομα και απο το φυσικο νυχι και δεν φευγει με τιποτα.
    Το κακο στην περιπτωση αυτη ειναι οτι αν θελουμε να βαλουμε και να βγαλουμε μετα τα νυχια και οχι να τα διατηρησουμε για εβδομαδες στο χερι μας, η διαδικασια αφαιρεσης ειναι χρονοβορα.
    Εδω να προσθεσω κατι. Τα tips οι πλαστικες ακρες δλδ που κολανε στα νύχια, χρησιμοποιουνται για να δωσουν μηκος και ΠΑΝΩ απο τα tips μπαινει το υλικο (gel, ή ακρυλικο) που τα κραταει στη θεση τους.
    Υπάρχει ειδικη κόλλα νυχιων για tips. Το να βαζεις logo ναι μεν τα κραταει, αλλα καταστρεφει το φυσικο σου νυχι και αν τα βαλεις /βγαλεις 2-3 φορες στο τελος θα μεινεις με ενα αρρωστο και αποδυναμωμενο νυχι που δεν θα κραταει ουτε τον εαυτο του ουτε αλλο ψευτικο πανω του.
    Κατ εμε, η καλιτερη λυση για μια cd ειναι η λυση του ακρυλικου, το οποιο και εχω βαλει σε αρκετες πελατισες μου. Το καλο με το ακρυλικο ειναι οτι σε αντιθεση με οποιαδηποτε άλλη μεθοδο, το ακρυλικο μπορει να αφαιρεθει σχετικα εύκολα αφηνοντας το φυσικο νυχι αθικτο.
    Πως γινεται αυτο;
    Το ακρυλικο διαλυεται οταν του βαλουμε πανω, καθαρο 100% ασετόν.
    ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΧΙ ξεβαφτικό νυχιων γενικώς. Πρεπει να ειναι συγκεκριμένα ΑΣΕΤΟΝ. (τα περισσοτερα ξεβαφτικά νυχιων δεν περιεχουν ασετον, οποτε και πρεπει να το προμηθευτουμε εμεις).
    Βαζουμε λοιπον το νυχι και το κολλαμε με την ειδικη κολα. Το νυχι μενει για οσο θελουμε εμεις, δεν σπαει, δεν βγαινει, μενει με τελειο σχημα κτλ. και οταν θελουμε να το αφαιρεσουμε, παιρνουμε 10 μικρα βαμβακακια (ενα για καθε νυχι) τα μουλιαζουμε σε καθαρο ασετον, τα τυλιγουμε γυρω απο το καθε δαχτυλο και τα περιτυλιγουμε με αλουμινοχαρτο για να μην εξατμιστει στο ασετον.
    Κραταμε τα βαμβακακια με το ασετον και το αλουμινοχαρτο πανω στα δαχτυλα μας για περιπου 15-20 λεπτα. Μετα, βγαζουμε τα βαμβακακια και το ακρυλικο εχει γινει μαλακο σαν πλαστελινη και αφαιρειται ευκολα και χωρις να τραυματιστει το φυσικο νυχι μας.
    Αναλογα με το πόσο πολύ ακρυλικό εχουμε βαλει, υπαρχει πιθανοτητα να χρειαστει να επαναλαβουμε τη διαδικασια μια δευτερη φορα, οποτε και θα βγει καθε υπολοιμα ακρυλικου και κολας, ενω τα πλαστικα tips ειδικα αν ειναι επαγγελματικα απο υλικο ABS, λιωνουν με το ασετον και αφαιρουνται και αυτα πολυ ευκολα.
    Η ολη διαδικασια της αφαιρεσης διαρκει περιπου μια ωρα.
    Ομως τα ακρυλικα μας δινουν ενα τελειο νυχι, οσο μακρυ θελουμε, αντεχει σε χτυπηματα, νερα, στα παντα, και αν αφειρεθουν σωστα με ασετον, αφαιρουνται και αφηνουν το φυσικο νυχι αθικτο και υγιες οπως ηταν.

Ελπιζω να βοηθησα.

Helen

Αριθμός μηνυμάτων: 7
    Ημερομηνία εγγραφής: 03/11/2010
    Τόπος: Αθηναία

Δημοσίευση  Helen στό Σαβ Nov 06, 2010 3:40 am

Ευχαριστώ Tzina πολύ χρήσιμες η πληροφορίες σου. Που και πώς το βρίσκεις στην αγορά το ακρυλικό? (έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα που μπορώ να το αναζητήσω)
    Το ψάχνω στο eBay αλλά είναι δεν το βρίσκω. Βέβαια το να ψωνίζεις από το eBay δεν είναι και το καλύτερο γιατί τα τελευταία χρόνια έχει γεμίσει με κινεζιες τρελές γνωστής προσέλευσης αναμφίβολης ποιότητας. Tzina αφού τα χρησιμοποιείς αυτά τα προϊόντα γιατί δεν βάζεις στο shop.

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Σαβ Nov 06, 2010 2:04 pm

Helen,
    Στο ebay μπορείς να βρεις την ακρυλική πουδρα αν βαλεις σαν search string το "acrylic powder". Θα σου βγάλει πάρα πολλά προιόντα.
    Στην Ελλάδα μπορείς να προμηθευτείς ακρυλικό από εταιρείες και αποθήκες που πουλάνε σε επαγγελματίες σε χονδρική. Δεν εχω δει (αλλα για να ειμαι και ειλικρινής δεν έχω ψάξει κιόλας) να πωλείται ακρυλικό σε λιανική.

Στο eshop της Starlite δεν το έχω βάλει γιατί....εεεεμμμ.....το έχω αμελήσει..... (οκ το ξέρω ότι δεν ειναι σοβαρή απάντηση αυτή αλλά δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι οντως είναι δικιά μου παράληψη). Βασικά το πρόβλημα με το συγκεκριμένο προιόν όπως και σε αρκετά άλλα (κυρίως φορέματα που έχουμε στο κατάστημα αλλά όχι και στο eshop) είναι ότι για να βάλω κάτι στο eshop πρέπει να έχω φωτογραφία του. Ετσι λοιπόν κάποια ρούχα (φορέματα, φουστες και top) που έιναι πιό απλά/καθημερινά σε σχέση με τα vinyl και τους κορσέδες που έχουμε, οπως επίσης και τα ακρυλικά νυχια και τα παρελκόμενα εργαλεία για την τοποθέτησή τους, δεν τα εχω βαλει στο eshop γιατί απλά δεν έχω φωτογραφίες οπότε θα πρέπει να να τα τοποθετήσω κάπου και να κάνω μια σχετικά καλή επαγγελματική φωτογράφιση (μη φαίνονται χάλια λες και τα πηρα με το κινητο μου πάνω στο τραπέζι) ενώ για τα ρούχα θα πρέπει να βρώ μοντέλο και φωτογράφο οπότε και πάει μακριά η βαλίτσα.

Στο θέμα μας τώρα. Τα ακρυλικά δεν είναι μόνο η ακρυλική πούδρα. Για να βάλεις ακρυλικά πρεπει να παρεις πολλά υλικά.
    1. Nail tips (τα ψευτικα νυχια που κολάνε στην ακρη μονο του νυχιού-οχι πανω σε ολοκληρο το νυχι)
    2. Την ειδική κόλλα για τα tips.
    3. Buffer για λίανση
    4. Αφαιρετικό του φυσικού λίπους στην επιφάνεια του φυσικού νυχιού
    5. Ειδικό κόφτη για τα tips.
    6. (Πολύ σημαντικό) Αποστειρωτικό μυκητοκτόνο βακτηριοκτόνο για την απολύμανση λίμας και του νυχιού πριν την τοποθέτηση
    7. Την ακρυλική πούδρα
    8. Το στερεοποιητή της πούδρας
    9. Πινέλο για την εφαρμογή του ακρυλικού
    10. Γιάλινο ποτηράκι για την αναμειξη του υλικου
    11. Λιμα για ακρυλικά
    12. Γυαλιστικό/σφραγιστικό των πόρων
    13. Ασετον για την αφαίρεση
    14 Ξεβαφτικό βερνικιού χωρίς ασετόν για να μπορείς να ξεβαψεις το βερνίκι και να αλλάξεις χρώμα χωρίς να καταστρέψεις και το ακρυλικό.

Επίσης η τοποθέτηση του ακρυλικού θέλει προπόνηση. Το gel δεν στεγνωνει αν δεν το βάλεις στην UV λάμπα οπότε και μπορείς να διορθώνεις τα λάθη σου όση ώρα θέλεις πριν βαλεις το χερι σου στη λάμπα. Αντίθετα, το ακρυλικό στεγνώνει με τον αέρα σε δευτερόλεπτα οπότε δεν έχεις χρόνο για λάθη και διορθώσεις. Πρέπει να μπεί σωστά με τη μία γιατί αν στερεοποιηθεί, μετά δεν κουνιέται με τιποτα παρά μόνο αν το αφαιρέσεις με τη διαδικασία αφαίρεσης με ασετόν που θα σου παρει κανα μισάωρο και στο μεταξύ δεν θα πρέπει να ακουμπησουν στο ασετον τα άλλα νυχια που θα είναι ετοιμα και σωστά γιατί θα καταστραφούν και αυτά.

Έτσι λοιπόν είτε πρέπει να αγοράσεις ενα ειδικό χέρι πλαστικό που χρησιμοποιήται στις σχολές αισθητικής για προπονηση και εκμάθηση μέχρι να μάθεις να κάνεις τη σωστη εφαρμογή άμεσα και με την πρώτη, είτε πρέπει να πάς να στα τοποθετήσει ειδική τεχνικός νυχιών (αλλά τότε δε θα μάθεις ποτέ..). Αλλιώς το να κάνεις δοκιμές στο χέρι σου, θα σου βγει 100% χάλια. Εκτός και αν δεν σ ενδιαφέρει αυτό και το κάνεις επι τούτου για να μάθεις οπότε και καθεσαι και βαζεις και βγαζεις νύχια μεχρι να μάθεις αλλά και πάλι γιατί να το κάνεις αυτό στο δικό σου χέρι και όχι στο πλαστικό εκμάθησης;

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Σαβ Nov 06, 2010 2:07 pm

..χειμαρος οπως παντα η Τζινα...να διαβαζουμε και οι υπολοιπες να μαθαινουμε... Very Happy

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Σαβ Nov 06, 2010 2:16 pm

Ουπς!!! ναι είμαι λιγο (λίγο; λέμε τώρα....χαχαχα) πολυλογού..
    Για να είμαι ειλικρινής είμαι λίγο αγχωμένη γιατί πιστεύω ότι όταν γράφω κάτι δημόσια, πρέπει να είμαι ακριβής και να μη δίνω λάθος πληροφορίες και γι αυτό και γράφω, γράφω, γράφω......
    δεν είναι τιποτα..θα μου περάσει...
    Απλά έχω δει κατά καιρους τοσο πολύ μπουρδολογία να κυκλοφορεί στο internet που αγχωνομαι να μην την αναπαράγω κι εγώ..

Τες πα, στο θέμα μας.
    Μπορεί τα παραπάνω να φαίνονται λίγο βουνό αλλά δεν είναι. Οπως και με το μακιγιάζ έτσι και με τα νύχια, απλά χρειάζεται προπονηση. Μην τρελαθούμε δεν είναι πυρηνική φυσική. Το iq άλλωστε των περισσοτέρων αισθητικών (εμού συμπεριλαμβανομένης) μάλλον δείχνει ότι δεν είναι και κάτι τόοοοσο τρομερό...χαχαχα

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως λένε, ή αλλιώς, όταν νοιώσεις ότι τα κατάφερες επιτέλους και τα έκανες σωστά, χάλασέ το και ξαναφτιάξτο άλλη μία... Very Happy

natasacd

Αριθμός μηνυμάτων: 19
    Ημερομηνία εγγραφής: 30/11/2010
    Τόπος: αθηνα

Δημοσίευση  natasacd στό Πεμ Dec 02, 2010 7:32 pm

h Tzina mas edose orees symboules gia ta nyxia. Edw tha sas pw tin diki mou empeiria me ta prostheta nyxia. Kapote ta kolisa me ta dika mou me tin kolla pou eixe i syskevasia kai gia na kollisoun kala fainetai ebala arketi. Me synepeia otan epixeirisa na ta bgalw meta apo 2 meres den ebgenan me tipota. anagkastika na parw mia tanalia gia na tabgalw. Katalabenete tin taleporia mou. Epi ebdomades ta nyxia mou itan melaniasmena san na ta eixa ktipisei me sfyri.
    Apo tote afinw ta dika mou nyxia na megalosoun kai ta peripoioume moni mou. Den einai arketa megala , alla otan ta bafw fainontai omorfa.

MariaCD

Αριθμός μηνυμάτων: 15
    Ημερομηνία εγγραφής: 03/11/2011
    Τόπος: Αγγλία

Δημοσίευση  MariaCD στό Σαβ Nov 05, 2011 7:11 pm

Κορίτσια, έχει ασχοληθεί καμία με μόνιμο βερνίκι gel (όχι πρόσθετα νύχια, μόνο το βερνίκι για φυσικά νύχια); Θα ήθελα να πάρω τον εξοπλισμό για gel πεντικιούρ αλλά είναι γύρω στο κατοστάρι ευρώ. Πολλά τα λεφτά... Αυτό με το παραδοσιακό βερνίκι gel που δε διαλύεται με ασετόν και φεύγει μόνο με λιμάρισμα.

Μέχρι τώρα τα βάφω μόνη μου με κλασικό βερνίκι αλλά θα ήθελα κάτι που να είναι 100% ανθεκτικό σε ασετόν, ξεφλουδίσματα, νερά, χημικά κλπ...

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Σαβ Nov 05, 2011 10:53 pm

Ο λογος που το σετ για gel ειναι ακριβο ειναι οτι το gel για να στερεοποιηθει χρειαζεται μια UV λαμπα η οποια κανει γυρω στο 60αρι.
    Αν σ ενδιαφερει κατι φτηνοτερο αλλα μόνιμο τοτε θα σου ελεγα να παρεις απλο χρωματιστο ακρυλικο. ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το gel αλλα το ακρυλικο στεγνωνει με τον αερα και ετσι γλυτωνεις τα 60 ευρώ της UV λαμπας.

Ομως πρεπει να σκεφτεις κατι. Προσωπικα δεν θα συνιστουσα ουτε gel ουτε ακρυλικο για τα ποδια. Ο λογος ειναι οτι και τα δυο ειναι ευπαθη σε μυκητιασεις. Στα χερια αυτο δεν ειναι προβλημα. Ουτε στα ποδια το καλοκαιρι αν φορας συνεχεια ανοιχτα παπουτσια.
    Ομως το χειμωνα που φοραμε κλειστα παπουτσια και αναπτυσεται υγρασια απο τον ιδρωτα οι μυκητιασεις ειναι πολυ πιθανες και το gel ή το ακρυλικο τις κανουν ακομα πιθανοτερες.

Ενας αλλος λογος ειναι ο εξης:
    Το μονιμο βερνικι στα χερια εχει νοημα γιατι οντως ειναι δυσκολο να αντεξει ενα κοινο βερνικι στα χερια 2-3 εβδομαδες χωρις να ξεφτισει.

Στα ποδια ομως ενα καλο βαψιμο με κοινο βερνικι το οποιο απο πανω του βαζεις και το γυαλιστικο του κραταει ανετα 15 μερες. Απο εκει και περα, ακομα και αν το χρωμα αντεξει (ειτε ειναι με μονιμο gel ή ακρυλικο ειτε με κοινο βερνικι) θα πρεπει ετσι κι αλλιως να τα ξαναβαψεις γιατι απλουστατα μακραινει το νυχι και προχωραει το χρωμα μπροστα και αφηνει πισω στη βαση το καινουργιο νυχι αβαφο. Ετσι ακομα και αν το χρωμα αντεξει 2-3 εβδομαδες, θα πρεπει να τα ξαναβαψεις γιατι αλλιως εχεις το αντιαισθητικο αποτελεσμα να ειναι κουκλα το νυχι μπροστα, και αβαφο και με πετσακια στη βαση του.

Ετσι λοιπον απο τη στιγμη που το κοινο βερνικακι αντεχει ετσι κι αλλιως ανετα 15 μερες στα ποδια (ειδικα το χειμωνα με τα κλειστα παπουτσια μπορει να αντεξει και 3 και 4 εβδομαδες ανετα) δε βλεπω γιατι να ασχοληθεις με μονιμο gel ή ακρυλικο και συν τις αλλοις να εχεις και το φοβο του μυκητα στα νυχακια των ποδιων.

Η ώρα είναι Πεμ Oct 23, 2014 4:15 am