Greek Crossdresser

Forum for Greek Crossdressers

sissy, cd, pre-op trans, post op trans, ειναι εξελιξη του ιδιου πραγματος;

Share

????????
    Επισκέπτης

sissy, cd, pre-op trans, post op trans, ειναι εξελιξη του ιδιου πραγματος;

Δημοσίευση  ???????? στό Σαβ Nov 13, 2010 11:29 am

Επειδη μου αρεσει το θεμα το οποιο πρακτικα το εχει ξεκινησει η Τζινα, το συνεχιζω απο εδω:

"sissy, cd, pre-op trans, post op trans". τι λετε; σας φαινεται να ειναι η φυσιολογικη εξελιξη μας;

Με βαση την βιβλιογραφια:
    μια sissy δεν ειναι τεκμηριωμενο οτι θελει να γινει cd [οπως επισης και ενας gay δεν θελει παντα να γινει τρανς η cd]
    Μια cd δεν ειναι δεδομενο οτι θελει να γινει τρανς.
    Επισης δεν ειναι δεδομενο οτι ως τρανς "ερωτευεσαι αντρες".

Στην ψυχολογια το crossdressing δεν συνδεεται κατ αναγκη με ομοφυλοφυλια.. Σχετικα με αυτο υπαρχουν πανεπιστημιακες ερευνες και αν ψαξετε στο νετ θα βρειτε αφθονη βιβλιογραφια.
    Επισης προσφατα σε εναν αγγλικο φορουμ που παρακολουθω, οταν επεσε το ερωτημα αν σαν cross εχετε επαφες με αντρες ενα ποσοστο πανω απο 50% δεν ενδιαφεροταν να εχει καθως ο σεξουαλικος τους προσανατολισμος παρεμενε προς τις γυναικες.
    επισης δεν ειναι δεδομενο οτι ολες οι τρανς θελουν να χειρουργηθουν!!!! .

Ολα αυτα ειναι απλοϊκες αναγωγες που ξεκινανε απο μια θεωρηση που εχουν οι ανθρωποι σχετικα με την διπολικοτητα του φυλου τους.

Αυτο σημαινει οτι δεχομαστε (χωρις να το ερευνουμε) οτι επειδη υπαρχουν 2 βιολογικα φυλα θα υπαρχουν και δυο κοινωνικα φυλα. Αυτο ειναι ενα εντελως τεχνητο κοινωνικο φαινομενο και μαλλον ειναι αποτελεσμα ενος ευρυτερου φιλοσοφικου ρευματος κατα το οποιο με εναν "μαγικο τροπο" το αν εχεις "@@" σε κανει αντρα, ενω αν εχεις "μ@υνι" σε κανει γυναικα.

Αυτο το φιλοσοφικο ρευμα (essentialism λεγεται ) ειναι το ιδιο που εχει χρησημοποιηθει για να δημιουργησει ρατσιστικες θεωριες και συμπεριφορες, οπως πχ . αν εισαι Εβραιος εισαι και τσιγουνης (η μαγικη ουσια που απο Εβραιο σε κανει τζιγκουνη) ή αν εισαι μαυρος εισαι χαζός (η μαγικη ουσια που απο μαυρο σε κανει χαζο).

Με βαση ολα αυτα οι ανθρωποι τεινουν να πιστευουν στις παρακατω εξισωσεις:
    γεννιεσαι αρσενικο-> γινεσαι αντρας [μιμουμενος συμπεριφορες αλλων αντρων ]-> ερωτευεσαι γυναικες.
    γεννιεσαι θυληκο-> γινεσαι γυναικα [ μιμουμενη συμπεριφορες αλλων γυναικων] -> ερωτευεσαι αντρες

Αυτες οι πεποιθησεις ειναι πολυ ισχυρες στον κοσμο ακομα και αναμεσα σε ατομα που υποτιθεται οτι θα επρεπε απο την φυση τους να ειναι πιο προδευτικα.

Παραδειγμα: Εγω προσωπικα προσφατα δεχτηκα επιθεση απο λεσβια φιλη [ ενα πολυ μορφωμενο και αξιολογο ατομο] επειδη τις αποκαλυψα οτι δεν με ενδιαφερει ουτε να κανω χειρουργειο ουτε και να ονειρευομαι οτι ειμαι γυναικα αλλα ουτε και να με χαρακτηρισω αντρα. Εκει η απαντηση ηταν καθετη "Nicole, η το ενα η το αλλο θα εισαι, ωριμασε!" Η ωριμανση μου δηλαδη θα ηταν να διαλεξω την μια ή την αλλη πλευρα του διπολου.

Επιστρεφοντας στα προηγουμενα τωρα. Στην πραγματικοτητα αυτες οι 2 εξισωσεις, ειναι ενα πολυ μικρο κομματι του παζλ, καθως ειναι δυνατοι ολοι οι συνδιασμοι, χωρις το ενα βημα να αναιρει ή ακυρωνει το αλλο.

πχ.
    γεννιεσαι αρσενικο-> γινεσαι αντρας [μιμουμενος συμπεριφορες αλλων]-> ερωτευεσαι αντρες (φυσικα και παρεμενεις αντρας)
    ή
    γεννιεσαι αρσενικο-> γινεσαι γυναικα [ μιμουμενη συμπεριφορες αλλων]-> ερωτευεσαι αντρες
    ή ακομα καλυτερα:
    γεννιεσαι αρσενικο-> γινεσαι γυναικα [ μιμουμενη συμπεριφορες αλλων]-> ερωτευεσαι γυναικες [!!]

Στην πραγματικοτητα ολη η παραπανω ιεραρχια "sissy, cd, pre-op trans, post op trans" που παρουσιαζεται σαν εξελιξη ενος ατομου προς τα "θέλω" του, μονο "ιεραρχηση" της ομοφυλοφιλιας δεν ειναι, αλλα "σουπα" που καποιοι δημιουργουν βασισμενοι πανω στο διπολικο φιλετικο συστημα και στην αγνοια τους βεβαια..και αντε απο αυτη την αποψη να εξηγησεις τα ανεξηγητα.

Τελειωνοντας να πω οτι τρανς ατομο δεν σε κανει το αν κυκλοφορεις με γυναικεια 24/7. Με αυτη τη λογικη οι γυναικες αν δεν φορανε συνεχεια φουστα η δεν ειναι συνεχεια βαμενες , δεν ειναι γυναικες 24/7 αλλα μονο 15/7.

Ολα ξεκινανε και καταληγουν απο μεσα μας.
    Ο δρομος "sissy, cd, pre-op trans, post op trans" ειναι λοιπον ενας απο τους δεκαδες που μπορει να ακολουθησει καποιος..και σιγουρα οχι ο μονος.
    [b]

elenacd

Αριθμός μηνυμάτων: 148
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/02/2010
    Τόπος: Athens

Απ: sissy, cd, pre-op trans, post op trans, ειναι εξελιξη του ιδιου πραγματος;

Δημοσίευση  elenacd στό Κυρ Nov 14, 2010 8:13 pm

Ένα ενα για να μην χαθούμε..
    μια sissy δεν ειναι τεκμηριωμενο οτι θελει να γινει cd
    μια sissy ειναι έτσι και αλλιώς cd. τι παει να πει δεν ειναι τεκμηριώμενο. αφου ντύνεται κοριτσιστικα ειναι cd (cross-dresser).έχει διαφορά το πώς κοριτσίστικα ντύνεται?

Μια cd δεν ειναι δεδομενο οτι θελει να γινει τρανς.
    Επισης δεν ειναι δεδομενο οτι ως τρανς "ερωτευεσαι αντρες".
    Σωστό! αν και απο προσωπικη άποψη, αυτα ειναι που υπερισχύουν περισσότερο, αν και σε οτι αφορα sissys τα γούστα κλείνουν σε γυναίκες..

Στην ψυχολογια το crossdressing δεν συνδεεται κατ αναγκη με ομοφυλοφυλια.. Σχετικα με αυτο υπαρχουν πανεπιστημιακες ερευνες και αν ψαξετε στο νετ θα βρειτε αφθονη βιβλιογραφια.
    Επισης προσφατα σε εναν αγγλικο φορουμ που παρακολουθω, οταν επεσε το ερωτημα αν σαν cross εχετε επαφες με αντρες ενα ποσοστο πανω απο 50% δεν ενδιαφεροταν να εχει καθως ο σεξουαλικος τους προσανατολισμος παρεμενε προς τις γυναικες.
    επισης δεν ειναι δεδομενο οτι ολες οι τρανς θελουν να χειρουργηθουν!!!! .
    Το crossdressing είναι πολύ περιπλοκο και ποικίλει απο άτομο σε άτομο. θα έλεγα οτι όλα ανήκουν στην βιολογικη σύνθεση του καθε ατόμου. Κάποια νιώθει πιο αγόρι και κάποια πιο κορίτσι. Μια crossdresser που πηγαινει με άλλες crossdresser ή γυναίκες αισθάνεται περισσότερο αγόρι απο μια crossdresser που πηγαίνει με άντρες και νιώθει πιο κορίτσι. Ολα αυτα εαν στο πρώτο έχει τον ενεργητικο ρόλο και στο δεύτερο τον παθητικο. Εαν αντιστρέψουμε τους ρόλους (απο ενργητικη σε παθητικη για την πρώτη,απο παθητικη σε ενεργητικη για την δεύτερη, ή και τα δύο και στις δύο) τότε αναπτύσονται άλλα σενάρια. Με λίγα λόγια δεν διευκρίνησες αν αυτο το ποσοστό, το πάνω απο 50% ποιο ρόλο είχε με τις γυναίκες. Αν είχε τον παθητικο ρόλο με τις γυναίκες, τότε δεν μπορουμε να πούμε ότι είναι και αρσενικό!! Απλα το φετιχ της είναι να δέχεται την σεξουαλικοτητα απο γυναίκα..κατα τα αλλα το ιδιο και το αυτό.
    Ύστερα δεν μπορώ να ξέρω εαν όλες οι τρανς θα ήθελαν να χειρουργηθουν, πάντως οι περισσότερες απο αυτές που κάνουν το παλαιότερο επαγγελμα, θα το έκαναν Εαν και παίζει σημασία αυτο, Εαν δεν τους χάλαγε την δουλειά το "Αυτο". Γιατι τις ενχειρησμένες, λίγοι ειναι οι πελάτες που θα τις ήθελαν. Ειναι καθαρά οικονομικο το θέμα. Άλλες πάλι φοβούνται τον πόνο, μην μετανιώσουν, δεν έχουν τα απαραίτητα χρήματα κτλ κτλ.

Αυτο σημαινει οτι δεχομαστε (χωρις να το ερευνουμε) οτι επειδη υπαρχουν 2 βιολογικα φυλα θα υπαρχουν και δυο κοινωνικα φυλα. Αυτο ειναι ενα εντελως τεχνητο κοινωνικο φαινομενο και μαλλον ειναι αποτελεσμα ενος ευρυτερου φιλοσοφικου ρευματος κατα το οποιο με εναν "μαγικο τροπο" το αν εχεις "@@" σε κανει αντρα, ενω αν εχεις "μ@υνι" σε κανει γυναικα.
    Αστους να το πιστευουνε, αν κάποιος δεν θέλει να το παραδεχτεί γιατι εμείς να του αλλαξουμε την γνώμη! Αν κάποιος απο τους αντιφρονουντες κάτσει να διαβάσει θα δεί ότι Ποτέ δεν υπήρχαν δυο κοινωνικα φύλα. Ας ειναι καλά μερικές ιδεολογίες που κατάφεραν να περάσουν τις γραμμές τους στην κοινωνία..study Ας μην επεκταθώ γιατι θα μας παει η κουβέντα σε άλλα μονοπάτια!

Εγω προσωπικα προσφατα δεχτηκα επιθεση απο λεσβια φιλη [ ενα πολυ μορφωμενο και αξιολογο ατομο] επειδη τις αποκαλυψα οτι δεν με ενδιαφερει ουτε να κανω χειρουργειο ουτε και να ονειρευομαι οτι ειμαι γυναικα αλλα ουτε και να με χαρακτηρισω αντρα. Εκει η απαντηση ηταν καθετη "Nicole, η το ενα η το αλλο θα εισαι, ωριμασε!" Η ωριμανση μου δηλαδη θα ηταν να διαλεξω την μια ή την αλλη πλευρα του διπολου.

Χμμ..κοιτα αν η φίλη σου είναι κυρίως απο τις ενεργητικές λεσβίες τότε θα πρέπει σύμφωνα με τα λεγομενα της να κολήσει ένα "μόριο" για να είναι και αυτη σωστή εαν καταλαβα καλα! Δεν υπάρχει δίπολο, υπάρχει ότι σου αρέσει και σε κάνει να αισθανεσαι όμορφα. Μια φορά θα ζήσεις (απο αυτα που ξέρουμε δηλ), τουλάχιστον να ζήσεις όπως θέλεις και όχι με διλήμματα και περιορισμούς. Ειναι γεγονός πάντως ότι οι Λεσβίες και οι Γκέι που έχουν αποφασίσει να ζήσουν ανοιχτά στην κοινωνία, δεν βλέπουν και με το καλύτερο μάτι, άτομα που δεν θέλουν να ανοιχτούν. Και οι ντεμί φάσεις τους ξενερώνουν..! Άμα πάλι ήταν κολλητη φιλενάδα, που ήθελε το καλό σου και μπουρου μπουρου, ίσως τότε να νόμιζε ότι ασφυκτιάς έτσι και σου πρότινε να διαλέξεις για να ελευθερωθεις..Όλα παίζουν!

Στην πραγματικοτητα ολη η παραπανω ιεραρχια "sissy, cd, pre-op trans, post op trans" που παρουσιαζεται σαν εξελιξη ενος ατομου προς τα "θέλω" του, μονο "ιεραρχηση" της ομοφυλοφιλιας δεν ειναι, αλλα "σουπα" που καποιοι δημιουργουν βασισμενοι πανω στο διπολικο φιλετικο συστημα και στην αγνοια τους βεβαια..και αντε απο αυτη την αποψη να εξηγησεις τα ανεξηγητα.
    Δεν μπορω να καταλάβω γιατι σας έχει κολλήσει η λέξη "ιεραρχία" σε διαχωρισμούς που βοηθουν στο να καταλάβουμε σε ποια φάση βρίσκεται το συγκεκριμένο άτομο! Δεν θέλω να πιστέψω ότι οι "κάποιοι" που λές αναφέρεσε σε άτομα που ανήκουν σε αυτές τις ομάδες..γιατί το είπα και προηγουμενως σε απάντηση προς την τζίνα ότι, εμένα λ.χ με βοηθάει να ξέρω οτι αυτός που συνομιλώ ξέρει οτι δεν είμαι μια κοπέλα που ζεί 24/7 fem, δεν θα περιμένει να δει απο κοντα μια Gia Darling κτλ, όπως και το αν μου πει μια οτι είναι πχ sissy θα καταλαβω τι της αρέσει και γενικά λέξεις που βοηθουν. Δεν πρέπει δηλ να ονομάζουμε κάποιον με μια συγκεκριμένη λέξη αναλογα με τις τάσεις του? Δηλ αν σου πει κάποιος οτι είναι ιδιωτικός υπάλληλος, δεν θα ρωτήσεις τι ιδιωτικός υππάλληλος είναι? Και για να μην παμε μακρια απο το σπίτι μας, το όνομα του φορουμ λέγεται "greek crossdressers", εαν δεν υπήρχαν αυτοι οι διαχωρισμοί πώς θα το λέγαμε? Greek τι? Πώς θα το έβρισκε καποια/καποιος το φορουμ εαν όλα θα είχαν ίδιο όνομα? Δεν μπορώ να πώ, ότι κάποιοι ηθελημένα ανακαλύψαν κάποιες λέξεις και τις βάλανε, αλλα πλέον και ειδικα στην ψηφιακη εποχή πρεπει να βρίσκονται όροι που να ψάχνεις με όσο το δυνατόν λιγότερο κόπο, λογω των μεγεθων των πληροφοριών. Ίσως, δεν ειμαι σίγουρη, οι όροι αυτοι να βγήκανε ειδικα για τον κόσμο του διαδικτυου! Παλαιότερα (προ ίντερνετ) Όλες μας ειχαμε ένα όνομα "Τραβεστι".

Τελειωνοντας να πω οτι τρανς ατομο δεν σε κανει το αν κυκλοφορεις με γυναικεια 24/7. Με αυτη τη λογικη οι γυναικες αν δεν φορανε συνεχεια φουστα η δεν ειναι συνεχεια βαμενες , δεν ειναι γυναικες 24/7 αλλα μονο 15/7.Ολα ξεκινανε και καταληγουν απο μεσα μας.
    Στο τελευταίο συμφωνω και το τονίζω, όμως επειδη κάποιες έχουν θυσιάσει ζωές,οικογένεια,εχουν ακούσει τα εξ αμάξης απο τον κοινωνικό τους περίγυρο,έχουν αυτοκτονήσει και εχουν θυσιάσει ένα σωρό αλλα για να ζουν την θηλυκοτητα τους 24/7 φανερά, δεν θα έλεγα οτι είναι το ίδιο με μια κοπέλα που μεταμορφώνεται στα κρυφα και μετα αλλάζει και παει στην οικογενεια της και όλα ομορφα και ωραια. Οταν εγω διαχωρίζω τις τρανς (με την σημασία που προείπα και οχι με την εγκυκλοπαιδικη) με τις crossdresser, τις διαχωρίζω σύμφωνα με τις θυσίες που έχει καταβάλει η μια απο την άλλη. Πάρτο σαν να μην θέλω να της φέρω στο ίδιο σκαλοπάτι εξαιτίας και μόνο αυτου. Αυτο το ζήτημα ήθελα να θίξω και με την τζίνα και πήγε η κουβέντα στις λέξεις. Όπως ενα παιδι που σκίζεται στο διαβασμα για να μπει στο πανεπιστημιο και δεν βγαινει να πιει τον καφε με τους φίλους του, το διαχωρίζω με ενα παιδι που τα βρίσκει έτοιμα και μπαίνει στο πανεπιστημιο με τα λεφτα του μπαμπα, κάπως έτσι διαχωρίζω με λέξεις τα άτομα με τα συγκεκριμένα γνωρίζματα.

Tzina

Αριθμός μηνυμάτων: 92
    Ημερομηνία εγγραφής: 23/09/2010

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 4:14 am

Μπορεί η ανθρώπινη λογική να είναι binary αλλά η φύση δεν είναι.
    Και μπορεί να υπάρχει ενα και μόνο μαύρο και ένα και μόνο άσπρο, αλλα υπάρχουν απειροι τόνοι του γκρίζου.
    Μπορεί να υπάρχει η μέρα μεσημέρι με νταλα ήλιο 12 το μεσημέρι, και η μαύρη πισα σκοτάδι νυχτα, αλλά υπάρχει και η μαγική εκείνη ώρα του σούρουπου που ο ήλιος και το φεγγάρι συναντιούνται στον ίδιο ουρανό και υπάρχει και το γλυκό ξημέρωμα που το φεγγάρι δεν έχει ακόμα φυγει απο τον ουρανο οταν ο ήλιος χαράζει....
    Μπορεί να υπάρχει το καυτό καλοκαίρι και ο παγωμένος χειμώνας αλλά υπάρχει και η γλυκιά Ανοιξη και το Φθινόπωρο που φοράμε κοντό σορτσάκι με μπουφανακι, και μπότα με κοντομάνικο....
    Υπάρχει ο θεός υπάρχει ο άνθρωπος, αλλά εμείς λατρέυουμε τον θεάνθρωπο....

Ποσο ανόητοι λοιπόν θα ήμασταν να πιστεύουμε οτι η ζωη και η φυση ειναι δυαδική; πόσο;

elenacd

Αριθμός μηνυμάτων: 148
    Ημερομηνία εγγραφής: 18/02/2010

Δημοσίευση  elenacd στό Δευ Nov 22, 2010 7:40 am

Χιόνια στο καμπαναριό, που Χριστούγεννα σημαίνει..!
    Καλέ τι φιλοσοφικα ειναι αυτα 4.15?
    το
    Ποσο ανόητοι λοιπόν θα ήμασταν να πιστεύουμε οτι η ζωη και η φυση ειναι δυαδική; πόσο;
    έχει εξήγηση η πάει υπερ πατριδος?

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 2:05 pm

και ειναι η φιλσοφια κακη;
    οκ ειναι κι αυτο μια αποψη....

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Δευ Nov 22, 2010 2:13 pm

Tzina έγραψε:και ειναι η φιλσοφια κακη;
    οκ ειναι κι αυτο μια αποψη....
    ..παιδια, στο συγκεκριμενο θεμα, η φυση είναι δυαδικη, η ζωη δεν είναι, οπως και η ψυχη!

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 2:25 pm

αν ως φυλο καθοριζουμε την παθολογοανατομικη διασταση οπως αυτη καθοριζεται απο τα γεννητικα οργανα τοτε ναι ειναι διαδικη. Αν ομως δεχτουμε οτι αυτη ειναι μια boolean μοντελοποιηση για λογους επαρκους κατανοησης που δεν λαμβανει υπ οψην το περιθοριο λαθους που προκυπτει απο τη περιληψη στο μοντελο και της εγκεφαλικης αναομιας που καθοριζει ιδιοτητες οπως ο χαρακτηρας και η ενσυναισθηση φυλου τοτε οχι δεν ειναι διαδικη.

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Δευ Nov 22, 2010 2:48 pm

Τζινα μου τα λες και τα δυο σωστα.. Επειδη υπαρχουν και τα δυο ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο υπαρχουν και οι διαφοροποιησεις.
    Υπαρχει το καθαρα βιολογικο φυλο (χρωμοσωμικο ΧΧ ή ΧΥ) και καποιες σπανιες αποκλισεις τυπου ΧΧΧ ή ΧΥΥ ή ΧΧΥ.
    Το ψυχολογικο προφιλ/ φυλο του καθε ανθρώπου όμως ειναι ανεξαρτητο απο αυτο.
    Παντως σχετικα με τις εγγεφαλικές διαφορες [που ναι μεν υπαρχουν] πολύ πρόσφατα τεθηκε υπο αμφισβητηση το κατα ποσον αυτες μπορουν να καθορισουν και συμπεριφορες. Ακομα περισσοτερο απο παλαιοτερα εχουν αμφισβητηθει και στερεοτυπα συμπεριφορων που παραδοσιακά θεωρουνται "ανδρικες" ή "γυναικειες".
    σε πολυ γενικες γραμμες η δικη μου φιλοσοφια τείνει στο να με θεωρω ασχηματοποιήτη ως προς το φύλο, τον ρόλο και την συμπεριφορα μου και για αυτο πολλες φορες οταν πρεπει ντε και καλα να καταλαβουν τι ειμαι λέω απλα "ειμαι εγω"

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 3:07 pm

nicole έγραψε:και για αυτο πολλες φορες οταν πρεπει ντε και καλα να καταλαβουν τι ειμαι λέω απλα "ειμαι εγω"

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...

Ετσι κι αλλιως η ολη συζητηση περι τι φυλου ειναι καποια μας αναγει αναγκαστικα στο να απαντησουμε πρωτα τι οριζουμε ως φυλο ωστε μετα να μπορουμε με ασφαλεια να απαντησουμε το σε ποιο φυλο ανηκουμε.

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 3:14 pm

οσον αφορα τωρα τη ψυχολογικη vs βιολογικη διασταση του θεματος, η κουβεντα ξεφευγει και παει στη σχεση ψυχολογιας με ψυχιατρικη.
    Προσωπικα απο τη στιγμη που ειναι δεδομενο οτι αλλαγες στη βιοχημεια του σωματος επιφερουν αλλαγες στην ψυχολογια, εχω την αποψη οτι τα παντα ειναι βιολογικα. Θελω να πω οτι μια ψυχολογικη κατασταση ωφειλεται σε συγκεκριμενες βιολογικες καταστασεις αφου η βιοχημεια ενος σωματος αποτελει σαφως μερος της ανατομιας του σωματος αυτου.
    Το οτι η επιστημη δεν ειναι ακομα σε θεση να αξιολογησει και να συγκεκριμενοποιησει ΠΟΙΕΣ συγκεκριμενες βιοχημικες αλλαγες δινουν συγκεκριμενες ψυχολογικες αλλαγες, αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν. Με αλλα λογια, το οτι δεν μπορουμε να μετρησουμε και να συγκεκριμενοποιησουμε ενα δεντρο, δε σημαινει οτι το δεντρο δεν υπαρχει. Smile

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Δευ Nov 22, 2010 4:47 pm

Μηπως η επστημη αντι να ξοδευει εκατομυρια δολλαρια η ευρω στο να βρει ποια ειναι η βιολογικη διασυνδεση μεταξυ του DNA μου και του γιατι μου αρεσουν τα τακουνια, θα πρεπει να ασχοληθει με την ερευνα για θεραπεια ασθενειων?

Μηπως τελικα το ποια ειναι αυτη η βιολογικη συσχετιση, εχει ιδια αξια με την συσχετιση που με κανει να εχω μπλε αυτοκινητο και οχι μαυρο η κοκκινο;;;;

Μηπως λεω, μήπως!!

Tzina

Δημοσίευση  Tzina στό Δευ Nov 22, 2010 9:45 pm

Εδω υπάρχουν διαφορες απαντησεις.
    Η μια ειναι οτι η επιστημη δεν ψαχνει να βρει τη συγκεκριμενη διασυνδεση στο DNA των διαφυλικων ατομων per se αλλα ψαχνει γενικως για τη συσχετιση βιοχημειας-ψυχολογιας. Στο πλαισιο της ερευνας αυτης σαφως και ο αρχικος στοχος δεν ειναι τα προβληματα φυλου, αλλα άλλες σοβαροτατες διαταραχες οπως η σχιζοφρενεια.

Από εκει και περα υπάρχουν και αλλα θεματα κυρίως νομικά. Υπάρχουν διάφορα μοντέλα αντιμετώπισης του φαινομενου σε κοινωνικο/νομικό επίπεδο τα οποία συνοψίζονται σε δύο βασικούς άξονες.
    Το πρώτο μοντέλο ειναι αυτο της Αμερικής οπου η δυσφορία φύλου αντιμετωπίζεται ως ψυχολογική ΠΑΘΗΣΗ και το δεύτερο ειναι το ευρωπαικό με κυριο εκπρόσωπο την Ισπανία οπου η δυσφορία φύλου αντιμετωπίζεται σε μειονοτικό επίπεδο.
    Η λογική της Ισπανίας είναι οτι οι τρανσεξουαλς δεν ειναι τρελλές, και ούτε άρρωστες ωστε να θετουμε τη δυσφορία φυολου ως πάθηση. Ετσι τις εντάσουν στο πλαίσιο των κοινωνικων μειονοτήτων και εχουν τα μεινοτικά προνομια/δικαιώματα.

Στην Αμερική από την άλλη μπορεί μεν να θωρείται η δυσφορία φυλου ως ψυχολογική πάθηση, ΑΛΛΑ (και εδω ειναι το ωραίο), από τη στιγμή που οι τρανσεξουαλς θεωρούνται οτι "πάσχουν" απο ψυχολογική νόσο, αποκτάνε τα δικαιώματα των "αρρωστων". Δηλαδή, προωρη συνταξη, επιδότηση στους εργοδότες για την πρόσληψή τρανς σε δουλειές, δωρεάν φαρμακευτική και ιατρική υποστήριξη που περιλαμβάνει προσθετικη στήθους και επεμβαση διορθωσης φύλου επιδοτούμενες απο το κράτος και άλλους κοινοφελείς οργανισμούς, όπως ακριβώς θα συνέβαινε για εναν ανάπηρο που εκανε επέμβαση για να διορθώσει την αναπηρία του.

Στο πλαίσιο αυτο, λοιπόν υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία για το αν η κοινωνία θεωρεί τη δυσφορία φύλου βιολογική πάθηση, ή απλά βίτσιο. Το πρώτο επιφέρει προνόμοια, ενώ το δεύτερο απολύτως τίποτα. Και γι αυτό το λόγο τελικά, το αν σε καποια διαφυλική της αρέσουν τα τακούνια επειδή αυτό επιβάλεται από το DNA της σε βιολογικό επίπεδο, ή επειδή απλά είναι μια παραξενία της, ΕΧΕΙ τεράστια σημασία γιατί συνεπακολουθά της είναι η νομική κάλυψη που της παρέχεται ή όχι.
    Ενα άτομο που πάσχει, ΕΙΝΑΙ καλλιμένο νομικά και υποχρεούται το κράτος να την καλύπτει.
    Ενα ατομο που απλά έχει μια παραξενιά ή ένα βίτσιο, ΔΕΝ υποχρεώνει το κ΄ρατος να της το επιχορηγεί.

Για αυτό και υπάρχει τοσος ντόρος τελικά, για τα αίτια και τις διαφορές των διαφυλικών.
    Προσωπικά δεν μ ενδιαφέρει καθόλου, Εγω σαν Τζίνα λέω ότι ρε παιδιά εγώ ετσι ειμαι και τελειωσε η υποθεση. Εγω ομως δεν εκπροσοπω κανεναν περαν του εαυτού μου. Αντίθετα, οι διαφορες αν τον κόσμο οργανώσεις και οι εκπροσωποι τους, σαφως και ασχολούνται γιατί τα δικά τους πορίσματα εχουν αντικτυπο σε χιλιάδες ανθρώπους και καθορίζουν το αν μια διαφυλική θα μπορεσει να διεκδικήσει δικαιώματα και πόσα.

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? στό Δευ Nov 22, 2010 10:30 pm

τζινα το κειμενο σου ειναι πραγματικα υπεροχο .
    Με την αδεια σου το οπτικοποιησα σε μια εικονα:

Η ώρα είναι Πεμ Jul 31, 2014 3:27 pm