Greek Crossdresser

Forum for Greek Crossdressers

Ψυχολογική ταλαιπωρία

Μοιραστείτε
    KccTiara

Αριθμός μηνυμάτων : 14
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2010
    Τόπος : Αθηνα

Ψυχολογική ταλαιπωρία

Δημοσίευση  KccTiara Την / Το Τρι Δεκ 28, 2010 9:40 pm

Πόσες απο εμάς βρίσκουν εμπόδια μπροστά τους, κυρίως αυτοαποκαλούμενα, και τους κάνουν την ψυχολογία μπαλάκι; (Στο θέμα του cd πάντα.)

Εχω περάσει πολλές κρίσεις ταυτότητας και κάθε φορά έβαζα το cd στην άκρη. Κάθε φορά που ξεκινώ μία ριζική αλλαγή στον εαυτό μου, εμφανίζεται μία κοινωνική τροχοπέδη και με κρατάει απο τα ινία. Για παράδειγμα, δεν θελω να αντιμετωπίσω τις αντιδράσεις του κοινωνικού μου περίγυρου, αλλά για να γινω μια σοβαρή crossdresser πρέπει να τις αντιμετωπίσω.

Επίσης κάθε φορά που πέφτω έξω από το πρόγραμμα που έχω θέσει για το σώμα μου, βουλιάζω ψυχολογικά και αμφισβητώ το κατά πόσο μπορώ να γίνω αυτό που θέλω.
    (Σημείωση: Στην δουλειά μου πρέπει να δοκιμάζω καθημερινά τρόφιμα για να κάνω ποιοτικό έλεγχο. Είναι πολύ εύκολο έτσι να βγω από το διατροφικό πρόγραμμα μου.)

Με λίγα λόγια, όταν εσείς περνάτε από μία κρίση ταυτότητας, ντροπής ή οτιδήποτε άλλο (που είναι καθαρά στο μυαλό μας) τι κάνετε και πώς σκέπτεστε για να την ξεπεράσετε και να συνεχίσετε να κάνετε αυτό που κάνετε;

????????
    Επισκέπτης

Απ: Ψυχολογική ταλαιπωρία

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Τρι Δεκ 28, 2010 10:35 pm

Chriss νομιζω οτι όλα ξεκινάνε από το ποσο καλά καποια έχει ψαξει μεσα της το τι θέλει.

Υπάρχουν αντιδράσεις και αντιδρασεις, καποιες ειναι ευκολο να τις αντιμετωπίσεις καποιες λιγότερο εύκολο.

Παντως, θεν θεωρώ ότι για να είσαι σοβαρή crossdresser είσαι υποχρεωμένη να αντιμετωπίσεις τις αντιδράσεις ολου του κοινωνικου συνόλου, αλλοίμονο!

Αλλά ναι, δεν μπορεί αυτό που είσαι να μην το μοιράζεσαι με κανέναν, και δεν εννοώ άτομα από ιντερνετ ή forum.

To να κάνεις επιλεκτικά το δικό σου comming out νομίζω ότι θα βοηθήσει πρώτα εσένα καθώς αυτό που είμαστε αλληλοπροσδιορίζεται και από τους γύρω μας. Εγω πχ είμαι η Nicole επειδή κάποια πρόσωπα που με αφορούν συναισθηματικά με έχουν γνωρίσει έτσι, και στην διεπίδραση με αυτα έχω γινει καλύτερη.

Ωστόσο, η πραγματική ζωή ειναι δύσκολη. Πρέπει εσύ να επιλέξεις ποιά θα είναι τα ατομα που θα μοιραστείς το θαύμα που κρύβεις μέσα σου ..λέω ΘΑΥΜΑ και όχι μυστικό !

Δεν χρείαζεται να βλέπεις άλλα άτομα που ειτε το livestyle τους είτε το σκαρί τους , τα βοήθησε να γίνουν έτσι ώστε να τα θαυμάζουμε.
    Ξέρε όμως ότι αυτά τα άτομα δουλεψαν, δούλεψαν, δούλεψαν πάνω τους και κάποια από αυτά σαν αγόρια μπορεί να ήταν και αρρενωπά και αγύμναστα και ότι χειρότερο μπορεί να φανατστείς.

Πρέπει όμως τα βήματα να γινονται σιγα σιγά..ίσως κάποια διάιτα για αρχή ..μετα ίσως λίγη γυμναστική ..ισως και ένα body triming ωστε να αραιώσουν οι τρίχες και να αρχίσει να φάινεται και λίγο δέρμα..

Κάνε ενα δώρο στον εαυτό σου..πάρε ένα φόρεμα..πάρε σκιές και πάιξε..μπορεί να είναι γελοίο στην αρχή..αλλά ότι κάνεις κάνε το μόνος/η σου.

Μην ζητας από αλλους να σε βάψουν η να σου δείξουν μυστικά..Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από εσένα..Ξεκλέιδωσε τα όλα με κλεδί την υπομονή και την επιμονή σου

Διάβασε, Διάβασε, Δίαβασε, απέκτησε τεχνικές στην μεταμόρφωση. Παράλληλα οπλίσου με επιχειρήματα για αυτό που εισαι! ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ!

Μην αναλώνεσαι σε πειραματικές "σχέσεις" της μιας βραδιας, ειδικά με άτομα που αναζητούν κάποιον για να εκπληρώσουν τις φαντασιώσεις τους στα σκοτεινά. Μάθε να επιλέγεις εσύ και όχι να σε επιλέγουν !

Μην αναζητάς σε κανέναν την γυναικεία εικόνα σου,θα σε κοροιδεύουν!

Στάσου μπροστά στον καθρέφτη..ξεκίνα να βάφεις άφοβα..χρώμα είναι και με λίγο λαδάκι ξεβάφει.. Αν δεν σου αρεσει σβήσε και ξανάρχισε , η ζωη είναι ένα παιχνίδι!

Νοίωσε όπως ο ζωγράφος στον δικό του καμβά! το πρόσωπο σου έιναι ο καμβάς σου ...Φτιάξε τον πίνακά σου ... ΄ζησε το θάυμα σου ...και μετά μπές μέσα..αλλά πάρε και τις ευθύνες σου μαζί !

Να θυμάσαι ότι χωρίς "λειώσιμο" και χωρίς δουλεια δεν γίνεται τίποτα!

Αρκεί όμως να θές πραγματικά να γίνεις..και αν το δουλέψεις η ανταμοιβή σου είναι τόσο μεγάλη που δεν συγκρίνεται με καμία ικανοποίση στον κόσμο.

Συγνώμη αν όλα τα παραπανω ακουγονται λίγο απόλυτα..όμως εγώ αυτά έχω για πυξίδα.
    Tzina

Αριθμός μηνυμάτων : 92
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2010
    Τόπος : Athens

Δημοσίευση  Tzina Την / Το Τετ Δεκ 29, 2010 2:35 am

Νικόλ,
    ΜΑΚΡΑΝ οτι καλιτερο εχω διαβασει εδω και ΠΑΡΑ πολύ καιρό σχετικά με το θέμα (και δεν μιλαω μόνο για την Ελλάδα).
    Ειδικά το "το πρόσωπο σου έιναι ο καμβάς σου ...Φτιάξε τον πίνακά σου" άγγιξε σύμπτωση (με τις ίδιες λέξεις μάλιστα) που αγγιζουν τα όρια του μεταφυσικού..

RESPECT
    KccTiara

Αριθμός μηνυμάτων : 14
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/06/2010
    Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση  KccTiara Την / Το Πεμ Δεκ 30, 2010 12:51 am

Σε ευχαριστώ nicol. τα λόγια σου είναι φάρμακο. Μου αρέσει ο τρόπος που ορίζεις τα πράγματα. Θα ήθελα να προσθέσω το εξής.

Νοιώθω ότι έχω μέσα μου δύο προσωπικότητες. Μια καταπιεσμένη και μία απελευθερωμένη. Υπάρχουν στιγμές που επικρατεί η μία έναντι της άλλης. Αυτές τις στιγμές τις αντιμετωπίζω ως εξής:

Αν βρίσκομαι απελευθερωμένη, τότε αναγκάζω τον εαυτό μου να κάνει κάτι που θα εκθέσει τον καταπιεσμένο μου εαυτό να ξεφύγει από τα δεσμά του. Για παράδειγμα, λέω και κάνω πράγματα που θα με προδώσουν στον περίγυρό μου και άρα θα αναγκαστεί ο καταπιεσμένος 'εγώ' να κάνει ένα εξελικτικό βήμα μπροστά. Όταν από την άλλη κυριαρχεί ο καταπιεσμένος εαυτός, τότε δεν κάνω τίποτα που θα με βάλει βαθύτερα στην απόγνωση της κοινωνικής αποδοχής.
    Προς το παρόν βγαίνω με τους γκέι φίλους μου και προσπαθώ να νιώσω και να ανακαλύψω αυτό ακριβώς που είμαι. Έχω και έναν άλλο φίλο μου, το αλκοόλ, που παρ'ολο που δεν τον έχω κολλητό, πολλές φορές με σπρώχνει προς την σωστή κατεύθυνση.

Δεν θέλω να σας πρήζω φίλες μου, απλά νοιώθω ότι εδώ πέρα μπορώ να εκφραστώ και να ακούσω πράγματα που βγάζουν λογική και όχι καταπίεση.

Φιλιά και χρόνια καλά (μέρες που είναι.)

????????
    Επισκέπτης

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Τετ Φεβ 09, 2011 3:33 pm

.σε ολα αυτα που λες εχεις απολυτο δικιο γλυκια μου
    Trans-Agni

Αριθμός μηνυμάτων : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/07/2011
    Τόπος : Αθήνα Αγία Παρασκευή

Δημοσίευση  Trans-Agni Την / Το Κυρ Ιουλ 31, 2011 1:02 pm

Kinkycross Chris έγραψε:Πόσες απο εμάς βρίσκουν εμπόδια μπροστά τους, κυρίως αυτοαποκαλούμενα, και τους κάνουν την ψυχολογία μπαλάκι; (Στο θέμα του cd πάντα.)

Εχω περάσει πολλές κρίσεις ταυτότητας και κάθε φορά έβαζα το cd στην άκρη. Κάθε φορά που ξεκινώ μία ριζική αλλαγή στον εαυτό μου, εμφανίζεται μία κοινωνική τροχοπέδη και με κρατάει απο τα ινία. Για παράδειγμα, δεν θελω να αντιμετωπίσω τις αντιδράσεις του κοινωνικού μου περίγυρου, αλλά για να γινω μια σοβαρή crossdresser πρέπει να τις αντιμετωπίσω.
    Επίσης κάθε φορά που πέφτω έξω από το πρόγραμμα που έχω θέσει για το σώμα μου, βουλιάζω ψυχολογικά και αμφισβητώ το κατά πόσο μπορώ να γίνω αυτό που θέλω.
    (Σημείωση: Στην δουλειά μου πρέπει να δοκιμάζω καθημερινά τρόφιμα για να κάνω ποιοτικό έλεγχο. Είναι πολύ εύκολο έτσι να βγω από το διατροφικό πρόγραμμα μου.)

Με λίγα λόγια, όταν εσείς περνάτε από μία κρίση ταυτότητας, ντροπής ή οτιδήποτε άλλο (που είναι καθαρά στο μυαλό μας) τι κάνετε και πώς σκέπτεστε για να την ξεπεράσετε και να συνεχίσετε να κάνετε αυτό που κάνετε;

Μπορώ να πω και εγώ τις σκέψεις μου, μαζί και πέρα από την πλήρη ανάπτυξη που μας έκανε η Nicol. Συνοψίζω τα θέματα που σε απασχολούν και που λίγο - πολύ μας απασχολούν όλες μας.

Κοινωνική τροχοπέδη.
    Ποιός είναι αυτός η αυτή που μπορεί να μπει ανάμεσα στον άνδρα και τη γυναίκα που έχεις μέσα σου. Αυτό που πρέπει να αποδεχθείς είναι ότι η γυναίκα είναι δυνατότερη και το μόνο που σου μένει είναι να συμφιλιωθείς μαζί της. Κάθε προσπάθεια υποταγής της γυναίκας, του ισχυρού εγώ σου δηλαδη, θα καταλήξει σε ήττα του ανδρικού σου υπερφίαλου δήθεν "νικητή".
    Τι θα πεί "σοβαρή crossdresser". Σε πολλες περιπτώσεις το crossdressing ορίζεται σε σχέση με τις σεξουαλικές προεκτάσεις που του δίνεις εσύ η ίδια. Θα μείνεις σε μια σχέση μονογαμική εσύ με τον καθρέφτη σου; Θα βγεις παρα έξω και θα αποζητήσεις τη συντροφιά μιας άλλης παρενδυτικής ύπαρξης που θα σε γεμίσει ακουγοντας μόνο ενθαρρυντικά λόγια και θα ανταλλάξετε "γνώσεις" και φαντασιώσεις; Θα κάνεις όλα αυτά αλλά θα προχωρήσετε και σε περιπτύξεις με κατάληξη τις σεξουαλικές τρυφερότητες; Θα βάλεις στη θηλυκή σου προσωπικότητα και την παρουσία ενός άντρα;
    Ένα να ξέρεις - αλλά κρίνω μόνο από τον εαυτό μου και δεν θεωρώ ότι είναι κανόνας - μετά από κάθε στάδιο, ζητάς την ολοκλήρωση στο επόμενο.
    Ποιός όμως παραμένει ο διά βίου φίλος σου. Αυτός ο συμπαθής τύπος που φαίνεται στην ταυτότητά σου. Γίνε φίλος μαζί του. Πείσε τον ότι η πιο τρυφερή γυναίκα που υπάρχει γι αυτόν ειναι αυτή που βλέπει να του χαμογελάει στον καθρέφτη.
    Η διάθεση είναι το παν. Πες ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν καπου 50 εκ. ανδρες στον πλανήτη Γη που θα θέλανε στην αγκαλιά τους αυτό το λαχταριστό κορμί. Μπορεί και παραπάνω.... Αποσύνδεσε το μυαλό σου από το στοιχείο του πόθου. Άφησε την "αμαρτωλή" σκέψη να σε διαπεράσει. Βάλε φτερά στην "αμαρτωλη Chris" Αυτοί που θα σε δουν να πετάς, θα ακούσουν τα τακουνάκια σου να τους πλησιάζουν, θα ερεθιστούν από το λικνιστικό βάδισμα σου, είναι ο αληθινός κοινωνικός σου περίγυρος. Η ντροπή ειναι αμαρτία, όχι η αμαρτία ντροπή. Εμείς ζούμε για τους δικούς μας όχι για τους άλλους. Σου λέω όμως ένα πράγμα Chris, οι δικοί μας γίνονται κάθε μέρα και πιο πολλοί και λιγοστεύουν οι άλλοι.

Σωματικά - που σε απασχολεί ιδιαίτερα - ένα πράγμα ξεχωρίζει τον ανδρα από τη γυναίκα, η περίμετρο της μέσης. Στα άλλα όλα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνη σου. Η Nicol σου είπε αρκετά. Εγώ συμπληρώνω, τίποτε δεν γίνεται χωρίς κόπο. Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν. Μείωσε το φαγητό σου στο μισό και τρωγε απ όλα. Κάνε μόνο κοιλιακούς και αν μπορείς κανε joging μιση ώρα την ημέρα και όταν κάθεσαι στο computer η στην τηλεόραση, σφίγγε τη μέση σου με μια ζώνη, μια η δύο τρύπες πιο σφικτά από το κανονικό σου. Πάρε εξώφτερνα γυναικεία mules,δύο νουμερα πιο μικρα απο τα κανονικά σου - η Τζίνα από το starlite θα σου βρει - και περπάτα με την κοιλιά μέσα, το κεφάλι ψηλά, σε μια ευθεία γραμμή. Αναγκαστικά οι γοφοί σου θα λικνιστούν πολυ θηλυκά και προκλητικά.

Τελικά, για ποια κρίση ταυτότητας μιλάς. Αποδέξου ότι η γυναίκα είναι πιο δυνατός οργανισμός από τον άνδρα. Και εσύ είσαι τυχερή που είσαι και τα δύο.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Δεκ 17, 2017 12:03 pm